Novinky
Vrchlabští orienťáci pořádali 13.června 10.závod Východočeského poháru
v Kunčicích nad Labem. Přes nepříznivou předpověď počasí se zde sešlo 726 závodníků, mezi nimi bylo i 23 z našeho klubu. Běhalo se na mapě OVČÁK v podkrkonošském mírně zvlněném terénu s rozmanitými porosty a mnoha terénními detaily. Kombinace deště a běhajících závodníků udělala místy terén blátivý a také klouzavý, ale zvládlo se to. Odpoledne závodníky sušilo i sluníčko.
My jsme byli dost úšpěšní - sem medailových omístění - 1. místo Ivana K. v D45D, 2.místa Martin A. v kategorii T, Zuzka N. v D21C, Jirka N. v H45C a Jarda K. v H65C. 3.místa obsadili Filip A. v H45C a Jiřka K. v D65D. .A dalších sedm našich závodníku bylo do desáteho místa. ZDE se můžete podívat na výsledky závodu. ...Jiřka
MČR na střední trati 2026. Za pořadatelství plzeňských orienťáků se první červnový víkend konalo Mistrovství na střední (krátké)
trati. Na mistrovství se podívalo kolem 700 orientačních běžců z celé republiky. Centrum bylo v Miřkově kousek od Českého lesa.
V sobotu se konalo semifinále v hodně zeleném a skalnatém terénu s dost velkým převýšením. To se nejlépe povedlo Standovi a vyběhl si tak na neděli finále B. Novinkou byla i tělocvična bez sprchy.
V neděli byly tratě asi tak o polovinu méně kopcovaté. Kamenů a zeleného tam bylo, ale stejně nebo ještě více než minulý den.
Výsledky jsou v ORISu (kvalifikace, finále), mapy s tratěmi jsou na Liveloxu (kvalifikace, finále) ...Zuzka H.
Poslední květnový víkend 30.-31.5. pořádala Slavia Hradec Králové dva závody žebříčku B-Čechy v pro nás nedalekém
Miletíně. Centrem závodů byla louka u výrobny Pravých hořických trubiček.
V sobotu odpoledne jsme běželi sprint na mapě Miletín (1:4000), start byl kousek pod náměstím a přes různé uličky a okolí kostela jsme se dostali až do kempu na hřiště, a poté jinými zákoutími zpátky na shromaždiště. Kategorie DH21 měli závod ozvláštněný mapotočkou. Nejlépe zaběhla Zuzka N.(D21B) - 5.místo z 68 běžkyň.
Nedělní závod na střední trati se běžel na mapě Miletínské Lázně (1:10 000), startovalo se kousek nad dřevěnou sochou Karla Jaromíra Erbena na koni. V lese bylo hodně skalek, kamenů a rýh, a taky dost borůvčí a větví, které tahaly za nohy. Závod měl dva cíle - nejdelší tratě se podívaly i do skalnatých pasáží Miletínských lázní a končily závod u Bystrého potoka, zatímco kratší tratě měly cíl poblíž startu a vůbec tak nepřebíhaly silnici vedoucí na Třebihošť. Závod opět skvěle zaběhla Zuzka N. (D21B), která obsadila 2.místo, pouhou vteřinu za vítězkou. V H70B doběhl Jarda na 6.místě.
Další výsledky jsou v ORISu (sobota, neděle), mapy s tratěmi jsou na Liveloxu (sobota, neděle). A fotky od Jiřky ze sprintu: Světlana, Standa, Tom, Monika W, Maruška + Martin, a od pořadatelů: sobota: Zuzka N., Světlana1, Světlana2, Iveta, Martin1, Martin2, Jiřka, a neděle: Jiřka1, Jiřka2, Iveta, Matěj, Monika W.1, Monika W.2, Zuzka H, Zuzka N, vyhlášení-Zuzka ...Monika W.
Žebříček A, Veteraniáda na střední trati a 9.kolo Východočeského poháru proběhly o uplynulém víkendu 23.-24.května v
Janově u Litomyšle, vše pořádal oddíl OK Lokomotiva Pardubice. Po oba dny panovalo až úmorné vedro a už jen dlouhá, skoro dvoukilometrová cesta do kopce na shromaždiště byla výkon sám o sobě.
Sobotní žebříček A a Veteraniáda na střední trati se běžely na mapě Okrouhlice (1:7500 resp. 1:10 000) v mírně kopcovitém terénu s různorodými porosty, hustou sítí cest a běh ztěžujícími větvemi po těžbě dřeva. Z našeho oddílu nejlépe zaběhl Taďas (H45) a Jarda (H70) - oba obsadili 6.místa.
Součástí nedělního závodu na dlouhé trati bylo kromě žebříčku A také 9.kolo Východočeského poháru. A bylo to znát i co do počtu startujících, kterých bylo přes 1400, tedy navýšení o více než 200 oproti sobotě. Běhali jsme na mapě Svobodka (1:10 000 resp. 1:15 000) v kopcovitějším
terénu než v sobotu, ale různorodé porosty, hodně cest a spousta větví na zemi byly podobné. Nejvíce se tentokrát dařilo ženám - Zuzka (D21A) doběhla na 2.místě a Monika W. (D21C) v kratším závodě východočeského poháru vyhrála. Iva v D45D byla také druhá.
A zde odkazy: stránka závodu (sobota, neděle), výsledky (sobota, neděle), tratě na Liveloxu (sobota, neděle) a fotky od Jiřky: Zuzka H., Jiřka a od pořadatelů: Jiřka, Standa, Taďas1, Taďas2, Juli a Šíma1, Juli a Šíma2, Zuzka H, Iveta, Čenda, Martin ...Monika W.
Výhlášení sportovců Nové Paky 2025 se konalo ve čvrtek 14.května na zimním stadionu. I my jsme zde měli své oceněné členy. Za úspěchy v orientačním běhu byl oceněn FILIP ANTOŠ. Pětkrát byl na stupních na závodech Východočeské oblasti. Mimo to je od roku 2021 platným členem Výkonného výboru klubu a absolvoval školení rozhodčích. Součastně za celoživotní práci ve sportu a především trenérskou činnost byli JIŘKA a JARDA KALIBÁNOVI přijati mezi legendy novopackého sportu. Všem oceněním patří velká gratulace. ZDE jsou fota z této již tradiční akce. ...Jiřka
TJ Loko Česká Třebová pořádala 16.května Mistrovství oblasti a veteraniádu na střední trati. Centrum bylo ve SKI areálu Přívrat. Mapa VYVAŽADLA zobrazovala kopcovitý terén s hustou sítí průseků a komunikaci. Rozmanitá vegetace místy snižovala viditelnost, nechyběly ani větve z prořezávek.
Tentokrát to bylo pro nás daleko a k tomu předpověď počasí pod psa, takže nás zde bylo pouze šest. A ani výsledky nebyly nic moc. ZDE jsou. A TADY jsou fota od pořadatelů. ....Jiřka
1.a 2. závod Českého poháru štafet uspořádal o víkendu 9.-10.května oddíl OK Jiskra Nový Bor v Hamru na Jezeře. Centrem
závodu pro cca 1500 závodníků byl bývalý uranový důl Hamr - jáma č.13. Z našeho oddílu se zúčastnily 3 štafety (D21, H21 a H135). Po oba dny pro nás byly připravené tratě v členitém terénu se spoustou terénních detailů (jámy, kupky), a také skalky a kameny.
V sobotu jsme za příjemného počasí běželi na mapě Uranové jámy (1:10 000). Nejlépe zaběhla štafeta H135 (Taďas, Filips, Čenda). Po prvních dvou úsecích byli ve vedení, ale na mírně indisponovaného Čendu zbyl finiš a k tomu ještě nejdelší úsek, a nakonec z toho bylo 8.místo. Dámská štafeta D21 ve složení Zuzka N., Monika W. a Zuzka H. byla po 1.úseku pěkně rozběhnutá, v cíli to stačilo na 35.místo. A kluci v H21 (Standa, Vojta, Matěj) byli DISK po 1.úseku.
Nedělní závod se běžel na mapě Uprchlík (1:10 000), probíhalo se částí sobotního terénu, a pár kontrol bylo dokonce
úplně stejných. Nejlépe opět zaběhla štafeta H135, tentokrát finišoval Filips pro 5.místo. Kluci v H21 byli 43. a holky v D21 obsadily 52.místo. Zuzka N. závod opět skvěle rozběhla, ale na 2.úseku si Monika W. otočila mapu a pročesávala do té doby nikým neprobádaná skalní údolí.
Celý víkend jsme také poctivě shromažďovali informace a vychytávky ohledně samotného pořádání závodů, abychom na naše štafety, které na podzim chystáme, byli co nejlépe připraveni. Stránka závodu je tady (sobota, neděle). Výsledky jsou v ORISu (sobota, neděle). a Fotogalerie. ...Monika W.
Další květnový prodloužený víkend je za námi, tentokrát studený a vlhký. Ani takové počasí neodradílo orientační běžce od běhání po lese. V pátek 8.května jsme vyrazili na Mostek, kde pořadatelé ze Studence připravili 7.kolo Východočeského poháru. Běhalo se na mapě Vrch v pěkném lese, kde běh zpomalovalo jen vzrostlé borůvčí. Moc pěkné závody.
Z našeho klubu nás zde závodilo 22, včetně našich malých nováčků. Ani tentokrát jsme se neztratili. Vybojovali jsme dvě první místa - Jan H. (HDR) a Jirka N. (H45C). Jiřka K. obsadila v D65D 2.místo. Dále dvě 3.místa - Zuzka N. (D21C) a Jarda K.(H65C). Dalších osm našich závodníků se vešlo do první desítky. Výsledky jsou ZDE. A TADY je výběr fografií od pořadatelů. ...Jiřka
První květnový prodloužený víkend ovládlo krásné slunečné počasí a v Jinolicí zase vládli orientační běžci. Sportcentrum Jičín zde pořádal již tradiční třídenní závody s příznačným jmenem Rumcajsovy míle. Sešlo se zde přes osmset závodníků z celé ČR. Nechyběli jsme ani my. Někteří se přihlásili na všechny etapy a někteří si vybrali jen některé. Na první etapu dorazili i naši nováčci, kteří si přišli vyzkoušet co a jak se na závodech dělá.
Ti, kteří úspěšně odběhali všechny tři etapy, byli zařazeny do celkévých výsledků závodu. Nejúspěšnéjší byla Zuzka H., která v kategorii D21B obsadila 2.místo. A hned na další tři naše závodníky zbyly bramborové medaile. ZDE jsou celkové výsledky. A TADY se můžete podívat na pár fotografií. ....Jiřka
Tady je ještě jedna galerka z našehoho krajáku. Přidal jsem tam všechny společný fotky kde jsme všichni. Bohužel nám u nich Jíta upálila nohy:) ..Čenda
Dalším pořadatelem závodu Východočeského poháru byl náš sportovní klub. Centrum bylo v areálu firmy Enika. Střední trať se běžela 25.dubna na mapě JAHODNICE. Terén nebyl úplně jednoduchý, ale závodníci běhali na dobré mapě. A že jich bylo. Krásné počasí přilákalo téměř 1000 orientačních běžců.
Zde je hodnocení Petra Klimpla: Za krásného jarního počasí se běžel žebříčkový závod na střední trati, který uspořádal SK LOB Nová Paka. Téměř tisícovka závodníků našla krásné centrum v Nové Pace - Vlkově v areálu firmy Enika. Stavitel tratí Jiří Novák měl k dispozici mapu Jahodnice ( autor Ondřej Prášil ). Škoda, že ti nejstarší neměli mapu v měřítku 1:75000 ( jemná kresba by si to určitě zasloužila ). Běželo se v hodně kopcovitém terénu, v jižní části prostoru byla hluboká údolí a strže, bylo tam dost erozních tvarů, místy kameny a srázky, z části byl les listnatý a z části jehličnatý, místy s podrostem. Organizačně byly závody tradičně moc pěkně připraveny.
Výsledky najdete ZDE a fota ZDE.
Závěrem velký dík všem, kteří se na pořádání závodu podíleli. ....Jiřka
4.kolo Východočeského poháru se běželo 18.dubna v Rybné nad Zdobnicí. Tentokrát to byla střední trať. Pořadatelé z klubů OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí připravili tratě na mapě RYBNÁ. Byl to opět zvlněný podhorský les s rozmanitou vegetací a hustou sítí komunikací. Podložka byla docela těžká. Počasí závodníkům přálo, byl krásný den plný slunce.
Z našeho klubu nás zde bylo deset a polovina se umístila ve svých kategoriích v první desítce. Nejlépe se závod podařil Jiřce K., která obsadila v D65D 3.místo. ZDE se můžete podívat na výsledky závodu. ....Jiřka
3.kolo Východočeského poháru v orientačním běhu pořádal Sportovní oddíl OB Rychnov n.K., centrum bylo u obce Končiny.Závod na dlouhé trati se běžel na mapě Borůvková, která zobrazovala podhorský les na plochém kopci s drobným údolím, občas vodoteč, bažinka a kámen. V lese byly zastoupeny všechny druhy porostů.
Z našeho klubu nás zde závodilo celkem deset. Nejlépe se závod podařil Kalibánovým, oba obsadili ve svých kategoriích druhá místa. Na ostatní výsledky se můžete podívat ZDE. ....Jiřka
V úterý 7. dubna jsme měly s dětmi speciální trénink - proběhlo "pasování" všech nových členů na orienťáky! Za účasti rodičů a kamarádů děti složily orienťácký slib a jako odměnu dostaly zapůjčený čip a oddílové tričko, aby se na shromku ani v lese neztratily. Na závěr jsme u Nováků opekly buřtíky, tak snad všichni odcházeli spokojení a nadšení jim i nám vydrží. ...Zuzka
2.závod Východočeského poháru v orientačním běhu pořádala v sobotu 28.března OK Lokomotiva Pardubice, centrum bylo v Semíku.
Běhalo se na mapě ŠKÁROVA OHRADA (1:10000). Závodníky čekal smíšený les, porostově různorodý se spletí vodotečí. Z roviny vystupovalo několik oblých vyvýšenin.
Z našeho klubu nás zde závodilo jedenáct, devět se jich umístilo v první desítce. Třetí místo obsadila Zuzka N. ( D21C ), Eva H. ( D65C ) a Jirka N. ( H45C ). ZDE jsou kompletní výsledky závodu. ....Jiřka
1.kolo Východočeského poháru bylo součástí Jarního poháru 2026, který pořádala OK 99 Hradec Králové v sobotu 21.3.2026 - centrum bylo v kempu Stříbrný rybník. Běhalo se na mapách Stříbrňák - Bunkrovka (1:10000) a Stříbrňák-Třebechovka (1:15000). Terén byl typicky hradecký - rychlá rovina s hustou sítí cest a vodotečí. Většina vodotečí byla bez vody nebo jen tak na dně. Občas ostružiny a podrost. Sešlo se zde vic jak tisíc orientačních běžců. I z našeho sportovního klubu nás zde závodilo sedmnáct. Docela jsme byli úspěšní, osm z nás se umístilo v první desítce ve své kategorii. Nejlépe si vedla Zuzka N, která obsadila 2.místo v D21C. ZDE se můžete podívat na ostatní výsledky. A ZDE je výběr fotek ze závodu. ....Jiřka
Pokud máte zájem o trénink, Jirka N. připravil a napsal k tomu :
Ahoj všichni, na týden 13 (23. - 29. března) bude připravený trénink v Pace na rozpracované mapě Sýkornice. Některé části jsou promapované více, jiné méně, ale nikde není mapa úplně hotová. Posílám tři tratě (T1 pro děti HD10 - 2 km, pak T2 3,1 km, T3 4,6 km, T2 a T3 jsou i ve variantě bez cest), viz příloha. Rozneseno bude v pondělí odpoledne, na kontrolách budou oranžové tkalouny, necháme v lese cca týden. My tam půjdeme s dětmi v úterý 15:30 - 16:30 a to si rozneseme i stojany, kdyby se někdo chtěl přidat. Parkování zde: https://mapy.com/s/popetavanu na start po červené značce. Dejte klidně vědět, kdo, kdy dorazí, kdyby cokoli, ještě upravím. Mapy k vytisknutí najdete ZDE . Čau Zuzka a Taďas
V neděli 15.března jsme zahájili závodní sezónu
2026 již tradičními závody JARNÍ SKÁLY, centrum bylo na Branžeži - Duo kemp. Závod na klasické trati se běžel na mapě KOST jih 2026, která zobrazuje území CHKO Český ráj. Díky tomu je počet startujících povolen pro max.900 závodníků. Vše záleží na době přihlášení - čím dříve tím lépe. Z těchto důvodů se z našeho klubu na startovní listinu dostalo pouze sedm závodníků, i když zájem byl daleko vyšší. Sezónu nejlépe zahájil Jarda K., který vyhrál kategorii H75. Na ostatní výsledky se můžete podívat ZDE. Jiřka
Tady je nová termínovka od Jardy na jaro a léto. První termín přihlášek na Jarní skály je do 8.3. ..Čenda
Od října se každé úterý od 15:30 konají tréninky pro nejmladší děti ve věku 5 - 10 let. Teď v zimě chodíme do tělocvičny SŠGS na náměstí, ale vyzkoušely jsme si i běžky a jen co bude počasí víc jarní, vyrazíme zase ven. Rádi mezi sebe přivítáme i nové zájemce o orienťák. A tady je pár fotek.... Zuzka & Lucka




